Zabierz swoje dziecko do pracy!

Budowa silnej, opartej na wzajemnym zaufaniu i wsparciu relacji z własnym dzieckiem jest niezwykle ważna w procesie kształtowania młodego człowieka. Rodzina jest bowiem pierwszym naturalnym środowiskiem dziecka, mającym silny wpływ na jego rozwój, zapewniającym mu zaspokajanie jego potrzeb i wychowanie. Zatem wytworzenie stabilnej więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami, a także pozostałymi członkami rodziny jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Najbardziej kompetentny nauczyciel czy najlepsza szkoła nie będzie w stanie zastąpić więzi rodzicielskiej. Rodzina stanowi grunt na którym dziecko buduje całą swoją tożsamość.

Nie ulega wątpliwości, że relacje te z czasem ulegają zmianie. O ile w okresie przedszkolnym, rodzice dla dzieci są pozbawionymi wad autorytetami, o tyle w wieku szkolnym zwiększa się rola rówieśników. Więź rodzinna zależy nie tylko od wieku pociechy, ale także szeregu innych czynników, jak choćby metody wychowania, atmosfera rodzinna, poziom komunikacji i ilość spędzonego wspólnie czasu. Zwłaszcza to ostatnie silnie oddziałuje na jakość więzi rodzinnych.

W ramach realizowanej w przedsiębiorstwach polityki prorodzinnej, cieszącej się coraz większą popularnością, proponuje się, aby przedsiębiorca organizował cyklicznie w swojej firmie dni pt. ,,Zabierz swoje dziecko do pracy”. Organizacja tego dnia uzależniona będzie przede wszystkim od warunków jakimi dysponuje pracodawca i od branży jaką się trudni.

Proponuje się, aby tego rodzaju wydarzenie odbywało się przynajmniej raz w roku. Jeżeli nie ma obaw, choćby w postaci destabilizacji zakładu pracy, dni podczas których rodzice mogą zabrać ze sobą dzieci do pracy powinny być organizowane częściej. Choć szczegóły tej organizacji będą siłą rzeczy ściśle związane z dziedziną działalności danego przedsiębiorcy, niniejsze propozycje mogą stanowić atrakcyjny koncept.

Sugeruje się, aby pracodawca przystosował co najmniej jedno pomieszczenie w zakładzie pracy wyłącznie do użytku dzieci pracowników. Może być to stałe pomieszczenie, które zawsze będzie służyło użytkowi dziecięcemu, zwłaszcza jeżeli firma zdecyduje się na częstsze korzystanie z przedmiotowej strategii. Jeżeli jednak postanowi zapraszać pociechy pracowników tylko raz w roku, można na potrzeby tego dnia przystosować jedno z pomieszczeń na co dzień służących innemu celowi.

Dzieci pracowników mogą osiągać bardzo różny wiek. Przedsiębiorca może ustalić zasady, że w ramach tego dnia dopuszczalne jest zabranie ze sobą dziecka w wieku co najmniej 3 lat. W zależności od tego, lokal służący dzieciom powinien być dostosowany do ich potrzeb, które mogą się diametralnie różnić. Niewątpliwie dobrym pomysłem będzie wyposażenie go w gry i zabawki o bardzo różnych poziomach trudności. Warto także, aby znajdowały się tam meble, przy których dzieci będą mogły korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji, a także spożywać posiłki. Pod rozwagę należy poddać koncepcję wynajęcia dla dzieci w tym dniu animatora, który umili im czas spędzony w firmie. Co więcej, sprawowanie ogólnej opieki nad dziećmi i dbanie o ich bezpieczeństwo powierzyć można wyznaczonemu w tym celu pracownikowi, który oprowadzi dzieci po przedsiębiorstwie i przybliży im sposób jego funkcjonowania.

Nie ma konieczności organizacji całego pomieszczenia. Jeżeli struktura zakłady pracy na to pozwala, dzieci mogą spędzać czas w biurach rodziców. Tego rodzaju strategię należy opracować indywidualnie.

Ponadto, mając na uwadze nie tylko prorodzinny charakter wydarzenia, ale także promocję zakładu pracy, ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie gadżetów z logiem firmy, w postaci m.in. smyczy, kolorowanek, pendrive, narzędzi do rysowania, zeszytów czy piórników szkolnych, które będą mogły zabrać ze sobą.

Niewątpliwie fantastycznym atutem potencjalnego pracodawcy będzie posiadanie w przedsiębiorstwie pokoju dla dziecka z rodzicem, z którego pracownik będzie mógł skorzystać w sytuacjach losowych. Miejsce to musi być tak zagospodarowane, aby jednocześnie mogło stanowić miejsce pracy dla pracownika, jak i bezpieczną przestrzeń zabawy dla dziecka. Warto zatem, aby w pokoju poza stanowiskiem z komputerem, znajdowały się takie przedmioty jak zabawki, stolik do rysowania z krzesełkiem, łóżeczko, przewijak czy podgrzewacz do butelek.

Jak w przypadku każdej prorodzinnej strategii, swoboda w zakresie kształtowania jej warunków jest całkowita, natomiast warto aby każdy przedsiębiorca upewnił się, że prowadzona jest ona w sposób maksymalnie efektywny i rzeczywiście spełnia swoje założenia ponieważ korzyści, które generuje stosowanie praktyk prorodzinnych są bardzo atrakcyjne. Do najważniejszych należą:

  1. zwiększenie atrakcyjności firmy jako potencjalnego pracodawcy
  2. zwiększenie produktywności pracowników
  3. poprawa wizerunku przedsiębiorstwa
  4. zmniejszona rotacja pracowników

Postulowana praktyka od lat z powodzeniem realizowana jest w Stanach Zjednoczonych, stanowiąc już dzień narodowy. Co roku dzieci w USA mają wgląd w rzeczywistość zawodową rodziców. Program ten opracowany został przez pozarządową organizację, tj.  Fundację Take Our Daughters And Sons To Work. Ma on na celu przede wszystkim ukazanie uczniom możliwości przyszłego zatrudnienia i podkreślenie wartości jaką niesie ze sobą edukacja. Choć pierwotnie pomysł dopuszczał możliwość zabrania do pracy tylko dziewczynek, od 2003 r. również chłopcy mogą być gośćmi pracodawcy rodzica. W ostatnim takim dniu, zorganizowanym w kwietniu 2020 r. udział wzięło aż 3,5 mln zakładów pracy[1].

Jednym z przedsiębiorstw, które angażuje się w realizację postulowanej strategii jest Uber. W biurach firmy mających siedzibę w San Francisco, Seattle, Boulder czy Pittsburgh podczas tego wyjątkowego dnia setki dzieci biorą udział w wielu projektach, m.in. inżynieryjnych. Co więcej, dzieci mają możliwość budowania modeli samochodów i samolotów, projektowania logo Uber, wzięcia udziału w konkursie na tworzenie własnej aplikacji i odznak Uber. Dodatkowo, firma oferuje dzieciom specjalnie przygotowane kanapki i lody. W niektórych oddziałach, dzieci zakończyły dzień wizytą manekina-robota, który na co dzień pełni rolę pieszego na torze testowym[2].

Ponad 1100 dzieci miało możliwość przyjrzenia się pracy swoich rodziców także w przedsiębiorstwie Visa. W siedzibie firmy, mieście Foster City zorganizowano najróżniejsze atrakcje, mające na celu przedstawienie działalności firmy i panującej w niej kultury. Dzieci mogły uwolnić swoją kreatywność na przygotowanym muralu, wziąć udział w grach naukowych, malowaniu twarzy, a przygotowane dla nich przekąski w postaci popularnych fast foodów stanowiły przyjemnie zwieńczenie całego wydarzenia[3].

Firma konsultingowa Cloudreach, zajmująca się przetwarzaniem danych w chmurze także dostrzegła korzyści płynące z implementacji prorodzinnych rozwiązań w swojej firmowej strategii. Mimo pandemicznych obostrzeń i utrudnień związanych z aktualną sytuacją epidemiologiczną, przedsiębiorstwo nie zrezygnowało z organizacji dnia, w którym dzieci mogą odwiedzić rodziców, realizując ,,Wirtualny dzień – zabierz swoje dziecko do pracy”. Zorganizowano quiz o tematyce dotyczącej Disney dla dzieci poniżej 10 roku, natomiast dla tych starszych przewidziany był test obejmujący wiedzę ogólną, informacje ze świata sportu i muzyki. Dużą radość dzieciom sprawiły także sesje kodowania, dzięki którym mogli na chwilę poczuć się jak ich rodzice w pracy. Korzystając z zasobów code.org przeprowadzono dwie sesje, z podziałem na grupy wiekowe. Dla dzieci zorganizowano także opowiadanie historii, kolorowanki i szybki kurs z bardzo popularnej wśród nich aplikacji – TikTok[4].

Weronika Przebierała

 

[1] Zabierz nasze córki i synów do pracy, https://en.wikipedia.org/wiki/Take_Our_Daughters_and_Sons_to_Work_Day dostęp: 9.01.2020 r.

[2] A. Hooey, Uber Engineering Celebrates Take Your Kids to Work Day, https://eng.uber.com/take-your-kids-to-work-day/ dostęp: 10.01.2020 r.

[3] Work Meets Play at Visa’s Bring Your Child to Work Day 2018, https://usa.visa.com/visa-everywhere/global-impact/bring-your-child-to-work-day-2018.html dostęp: 10.01.2020 r.

[4] K. Doerr, Reimagining Workplace Events When Remote Working, https://www.cloudreach.com/en/blog/bring-your-kids-to-work-day-reimagining-workplace-events-for-the-future/ dostęp: 10.01.2020 r.

Więcej tekstów