Pandemia.

Niezwykłe okoliczności, kwarantanna i stan wyjątkowy trwa już półtora miesiąca. Wszystko miało być inaczej, badania, ciąża, ćwiczenia, dbanie o siebie, przygotowanie gruntu pod trzecie dziecko. Zamiast tego chaos, totalna zmiana, stan zagrożenia, dziadek w szpitalu, babcia przejęta, wideo-Święta. 

Na podstawie webinarium Małgorzaty Musiał

Spokój – zaraź dziecko swoim spokojem. 

Jeśli widzisz za oknem sytuację ewidentnie kryzysową – łatwiej zrozumieć, że dzieje się coś wyjątkowego. Tymczasem za oknem kwitną jabłonki, nic takiego się nie dzieje. W tych okolicznościach trudniej jest uznać trudności dzieci, męża, swoje własne. 

Jakie przekonania nam towarzyszą? Te wspierające, nie wspierające. Przekonania, które pomagają odpoczywać, rozładowywać napięcie.

Trudności są normalne. Zdarza się. Nie zawsze musi być szczytowa forma. Emocje przychodzą i odchodzą. Jak chmury, fale. Nie muszę się nad nimi pochylać. Emocje są posłańcami, które przynoszą mi pewną informację o tym, co się dzieje – nie muszę robić dla niego miejsca, zapraszać na herbatkę. Trafiają się też natrętni posłańcy – nie musisz w to wchodzić. 

Praca z przekonaniami. 

Mikromomenty na instagramie – łatwo wejść w przekonanie, że wszyscy przez cały czas na kwarantannie robią z dziećmi niezwykłe rzeczy, tylko ja jestem w trybie przetrwania. 

Niewspierające przekonania, które działają cały czas w tle – drenują nas, jest coraz trudniej, frustracja.

Co robić z niewspierającymi przekonaniami? Pamiętaj o emocjach-posłańcach, zauważ swoje przekonanie, zauważ co za sobą niesie, zauważ swój dyskomfort, zadecyduj, co możesz z nim zrobić – możesz pozwolić sobie na ten dyskomfort, pozwolić sobie na wyrzuty sumienia, ale nie muszę w to brnąć głębiej. Zauważam, dostrzegam, dystansuję się do mojego dyskomfortu nie pozbywając się go za wszelką cenę. Pozwól sobie na to, że czasem czujesz się gorzej. Skieruj uwagę tam, gdzie masz wpływ.

Wspierać dzieci, gdy mam zasoby. “Nie dolewać oliwy”, gdy nie ma zasobów – lepiej nic nie robić, niż dolać oliwy do ognia – to świetnie sprawdza się również w relacji małżeńskiej!

Wybierz priorytet – JEDEN. Propozycja Małgorzaty Musiał – relacja priorytetem. 

CO DZIAŁA na dzień 23 kwietnia 2020?

Więcej tekstów